No 22. - 28. jūlijam Jūrkalnē, nometnē “Saulgriežu Vasaras vidusskola” (SVV) pasniedzu radošo rakstīšanu un darbnīcu “Mākslas instalācijas”. Kopā ar 10 vidusskolniekiem tika izveidoti trīs ātri mākslas darbi - dzīvais vides objekts “Sudraba cilvēks”, lauka/zemes mākslas jeb “lendārta” (land art) objekts “Atslēga pludmalē” un lauka ierakstu (field recording) skaņas ainava “Viesi piejūrā/Ritms un plūsma”.
I
“Sudraba cilvēka” ideja radās jau gadu atpakaļ, tomēr tā īstenošana pārsvarā apstājās pie slinkuma pārpilnības un aptinamā modeļa trūkuma, tāpēc SVV beidzot tika īstenota kā pirmā. “Protams, “Sudraba cilvēks” ir tikai no folijas, un vienīgā analoģija ar pieminēto dārgmetālu ir objekta vizuālā līdzība.
Modeļa (Matīss Ernests Balodis) ķermenis tika noklāts ar aptuveni 14m materiāla, pirms tam atrodot kādu diezgan klaju, bet tajā mirklī arī vizuāli pievilcīgu vietu, lai varētu iegūt vides un dzīvā objekta kontrastu un veikt foto uzņēmumus.
Radīšanas process aizņēma mazāk kā 45 minūtes un atstāja vismaz piecus metrus neizlietotas folijas. Tāpēc, kopā ar jauniešiem tika nolemts “kosmonautam” (tādu vārdu objekts ieguva jau uzreiz pēc gala formas aprišu noskaidrošanās) piemeklēt arī sadzīves inventāru. Rezultātā folijā ietīti tika arī vairāki sadzīves (un ne tikai) priekšmeti, tāpat kā “Sudraba cilvēks”, atrodot vietu dažādās, piemērotās vietās apkārtējā vidē.
II
Objekts “Atslēga pludmalē”, tika radīts, ietekmējoties no sešdesmito un septiņdesmito gadu lendārta pionieriem, īpaši no Maikla Heizera (Michael Heizer) darba “Isolated Mass/Circumflex (#2) (1968-72) un Roberta Smitsona (Robert Smithson) “Spiral Jetty” (1970).
“Atslēgas” rakstam vispirms tika izstrādāti vairāki mini modeļi, kā arī noformulēts darba grafiks, jo pludmales virsmas dēļ bija paredzams, ka nepareizas veidošanas rezultātā kāds no akmeņiem varētu applūst. Tas protams, notika tāpat, bet, notecinot lieko ūdeni un, pateicoties mierīgajai jūras virsmai, objekts saglabāja savu sākotnējo formu vēl vismaz pāris dienu. Darbs ilga aptuveni pusotru stundu, un tā laikā netika mainīta ne pludmalē atrasto akmeņu lokācija, ne kāds no tiem pievienots klāt. “Atslēgas” fināla garums un platums (apmēram) attiecīgi 15m x 4m.
III
Skaņas ainavas galvenais uzdevums bija radīt gaisotni eksperimentālai meditācijai, un tajā būtu, protams, liela daļa pašu darbnīcas dalībnieku darba un impresiju, kā arī skaņu, kas pārējiem darbnīcā dalību neņemošajiem radītu pazīstamas un pozitīvas asociācijas ar apkārtējo vidi. Tā kā neviens no nometnē esošajiem par lauka ierakstu veikšanu un šādu kompozīciju radīšanu nebija dzirdējis, varēja atļauties vien ko pieradinātāku.
Kopā ar skolēniem tika apzināti dažādi skaņas avoti, kas varētu noderēt kompozīcijas veidošanai, kā arī uzstādīts uzdevums ierakstīt vismaz vienu jaunu, ne mazāk kā pusminūti garu samplu. Pirms tam tika saņemti norādījumi ieraksta veikšanai, un maisam gals bija vaļā. Pusotras stundas laikā pieci skolēnu pāri ierakstīja aptuveni 40 dažādu skaņas fragmentu, no kuriem kompozīcijas montēšanā diemžēl izmantoti tika vien 22.
Rezultātā radās lauka ierakstu ainava “Viesi piejūrā/Ritms un plūsma” 10 minūšu un 12 sekunžu garumā. Tās pirmatskaņojums notika nometnes pēdējā dienā, 27.jūlijā, izlaiduma laikā, liekot 50 klātesošajiem nogulties uz zemes un neuztraukties ne par sēdēšanas ērtībām, ne par to, ka atskaņošanas laikā varētu aizsnausties (kas, protams, notika tāpat; savāds, bet patīkams žests, gandrīz kā kompliments).
Noklausīties ainavu (drīz sekos arī video):
Visu darbu mērķis bija pierādīt jauniešiem, ka nevajag būt slavenam vai mācītam māksliniekam, lai varētu atļauties radoši un veiksmīgi izpausties un ka tādu aktivitāšu realizēšanai noteikti nevajag ne daudz laika, ne daudz naudas, ne ģeniāla talanta, paļaujoties vien uz eksperimentiem, izdomu un draugu pulku. Tāpat veiksmīgs liekas fakts, ka darbnīcas notika ārā un bez jebkādas IT resursu palīdzības, pierādot, ka mākslinieciskas izpausmes var būt lielisks konkurents sociālajiem portāliem, datorspēlēm vai āra spēlēm, piemēram, “kazakiem-razboiņikiem”. Diemžēl, SVV mitinājos vien nedēļu, tomēr uzskatu, ka trīs veikumi trijās dienās noteikti ir lielisks sasniegums, gan man, gan maneim jaunajiem kolēģiem.
Darbnīcas “Mākslas instalācijas” darboņi alfabēta secībā:
Matīss Ernests Balodis
Diāna Ērgle
Ruta Ērgle
Georgs Kozulis
Liene Leiduma
Mārcis Lipskis
Kārlis Staris
Elīna Valdmane
Rihards Vārna
Ilze Amanda Zakrevska
Nav komentāru:
Ierakstīt komentāru